X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
kurdistan
  
 
 
آرشیو
 
سه‌شنبه 10 خرداد‌ماه سال 1384

این هم جای که فعلا اونجام ...


استان مازندران با 24091 کیلومتر مربع مساحت و 2602008 نفر جمعیت از شمال به دریای خزر و کشور ترکمنستان، از جنوب به استانهای سمنان و تهران و از شرق به استان گلستان محدود است.تعداد 15 شهرستان، 36 شهر،38 بخش و 104 دهستان در مازندران وجود دارد که 43 درصد از شهرها در طول نوار ساحلی واقع شده اند.


مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز، کندوان و فیروزکوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساری، رامسر و نوشهر ارتباط هوایی آن را با بقیه نقاط برقرار ساخته و راه آهن سراسری نیز از آن عبور می کند.
مازندران بنا بر موقعیت طبیعی خود شاید حاصلخیزترین منطقه کشور پهناور ایران باشد که همه گونه نعمت و فراوانی به آن بخشیده شده است.
علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر با فاصله 10 الی 300 متر از کنار دریا میگذرد.دریای بسته خزر در شمال و قوس عظیم سلسله جبال البرز در جنوب باعث توقف و ایست رطوبت دریا و باران های پربرکت میگردد.مساحت کل دریای خزر 438000 کیلومتر مربع میباشد و از قدیم به نامهای دریای مازندران، خزر، کاسپین، هیرکانی، دریای سکوتها و در مـآخذ اسلامی به نامهای دریای طبرستان، دریای آبسکون، جرجان و بحرالخزر نامیده شده است.
دریای خزر با دارا بودن منابع سرشار غذایی و آبزیان متنوع به ویژه خاویار ، در زمینه گذراندن اوقات فراغت نیز دارای ویژگیهای منحصر به فردی است که آن را در منطقه متمایز نموده است.
قله دماوند که به بام ایران معروف است از جاذبه های شاخص مازندران و جهان می باشد و دارای ویژگیهایی است که آن را از 300 قله مرتفع دیگر خاورمیانه متمایز نموده و به آن شهرت جهانی بخشیده است.
استان مازندران به علت وضع خاص اقلیمی دارای رودهای متعدد و پرآب مانند هراز، نکا، تجن، بابلرود و سیاهرود است.به طور کلی هوای مازندران معتدل و مرطوب میباشد.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 25766


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها